33 483 32 51, 692342157, 883313773 modrys@modrys.pl

Andrzejki

29 listopada „Andrzejki”

Andrzejki to święto znane od dawna i posiadające długą tradycję w Polsce. W andrzejkowy wieczór panny, które chciały wyjść jak najszybciej za mąż wróżyły. Wróżby dotyczyły oczywiście wszystkiego co związane z zamążpójściem.

Najpopularniejszym sposobem wróżenia było lanie wosku na wodę przez ucho od klucza. Zastygły odlew stanowił wróżbę na przyszłość odpowiednio oczywiści zinterpretowany.

Inna wróżba polegała na ustawianiu butów przez dziewczęta od stołu w kierunku drzwi , przestawiając je na przemian. Ta dziewczyna pierwsza miała wyszła za mąż, której but jako pierwszy znalazł się przy drzwiach.

Pod miski ustawione na stole wkładano różne przedmioty a następnie panny losowały miskę. Przedmiot znajdujący się pod nią był wróżbą na przyszły rok :

-różaniec- zapowiadał pójście do klasztoru

- pierścionek- zaręczyny

- gałązka mirtu- wesele.

Panny lepiły także kluski i wkładały do nich karteczki z imionami kawalerów. Imię ukryte w klusce, która pierwsza wypłynęła przy gotowaniu, miał nosić przyszły mąż.

Wkładały również kartki z imionami pod poduszki i wyciągały je rano w dzień św. Andrzeja. Wieczorem w wigilię św. Andrzeja nasłuchiwano po wyjściu przed dom : z tej strony z której słyszano śpiew tam będzie wesele, z której płacz tam będzie pogrzeb.

Dawniej zabawa andrzejkowa i wróżby były ostatnim momentem na zabawę przed adwentem, który kończyły zwykły okres w kalendarzu liturgicznym. O północy wszystkie zabawy kończono i zaczynał się Adwent, a wraz z nim nowy rok kościelny. Na następne zabawy trzeba było poczekać do Karnawału